نسیم سحر

جدید ترین مطالب
بخش بایگانی

آخرین ارسالی های انجمن

وبگردی

خرید آنلاین با کد تخفیف جدید دیجی کالا می مارکت شاپ

کد تخفیف خرید لباس

کد تخفیف خرید لباس

کد تخفیف خرید کالای دیجیتال

خرید کفش با کد تخفیف

 

سيوطي (جلال الدين ابو الفضل عبد الرحمن بن ابى بکر بن محمد بن سابق الدين خضيرى سيوطى‏ ) صاحب تفسير الدر المنثور فى التفسير الماثور

محل تولد: اسيوط مصر 
تاريخ تولد: 849 ق 
تاریخ وفات: 911 ق

استادان: اساتيد وى را به پنجاه و يک نفر مي رسند که بارزترين آنان کمال بن همام و شرف الدين مناوى‏ و علامه تقى الدين سبکى حنفى‏ و علامه محيى الدين کافيجى‏ و سيف الدين حنفى‏ و استاد شهاب شار- مساحى‏ است . 

شاگردان: داودى‏ و ... 

معرفي تفسير:
سيوطى اين تفسير را در دو موضع معرفى کرده، يکى در مقدمه« الدر المنثور» و ديگرى در پايان کتاب اتقان.

در کتاب اتقان مى‏ گويد: کتاب مستندى گردآورى کردم که در آن روايات تفسيرى پيامبر( ص) را آورده‏ام، اين روايات حدود ده هزار و اندى مي شود. در ميان آنها حديث مرفوع و موقوف وجود دارد. به حمد الله اين تفسير در چهار جلد به پايان رسيده و آن را به« ترجمان القرآن» نام گذارى کردم.
روش تفسير :
در مقدمه« الدر المنثور» مى‏ نويسد: وقتى که« ترجمان القرآن» را تاليف کردم... چون که احاديث اين تفسير از طرق گوناگون از منابع مهم استخراج شده بود متوجه شدم دانشجويان ميل چندانى به مطالعه آن ندارند زيرا خسته مى ‏شوند، از اين رو اسناد آن را حذف نمودم و تنها به متن احاديث اکتفا نمودم و احاديث استخراجى را به منابع نسبت دادم و آن را به« الدر المنثور فى التفسير بالمأثور» ناميدم. از اين دو عبارت روشن مى‏ شود که سيوطى تفسير« الدر المنثور» را از تفسير« ترجمان القرآن» اقتباس کرده و در حقيقت« الدر المنثور» خلاصه« ترجمان القرآن» است آن هم خلاصه‏اى که فقط اسناد احاديث را حذف کرده نه متن احاديث.

يادآورى اين نکته سودمند است که تفسير« الدر المنثور» على‏رغم شهرت فراوانى که دارد از منابع معتبر و قديمى تفسير ماثور به شمار نمى‏ آيد زيرا تفسير طبرى به لحاظ قدمت و جامعيت مقدم بر تفسير سيوطى است. شايد شهرت تفسير سيوطى بدين خاطر است که تفسير وى از منابع و مآخذى است که در دسترس همگان به ويژه تفسير پژوهان بوده و مراجعه به آن بسيار آسان است.

نکته ديگر اينکه تفسير سيوطى يک تفسير اختصاصى روايى است که تفسير پژوهان به راحتى به احاديث مراجعه مى‏ کنند ولى تفسير طبرى يک تفسير روايى جامعى است که به شيوه اجتهادى تدوين شده و دسترسى به روايات آن مستلزم صرف وقت بيشترى است از اينرو تفسير طبرى کمتر مورد توجه قرار گرفته ولى تفسير سيوطى جزو منابع تفسير ماثور به حساب آمده است. سوم اينکه شهرت شخص سيوطى و خوش‏ ذوقى ايشان در تاليف آثار و جامعيت علمى وى نيز در شهرت تفسير« الدر المنثور» نقش بسزايى داشته است. 

آثار مفسر:
 بروکلمان آثار وى را به 415 اثر چاپى و خطى رسانده است‏ .

 

 از جمله آثار او الاتقان ، مجمع البحرين و مطلع البحرين ، در المنثور و... مي باشد.

نسیم سحر دات آی آر

تعجیل در ظهور آقا امام زمان عج صلوات

کد تخفیف خرید لباس

کد تخفیف خرید لباس

کد تخفیف خرید کالای دیجیتال

خرید کفش با کد تخفیف

 

مطالب مرتبط

تظرات ارسال شده

کد امنیتی رفرش

همنوعان

  • سرگرمی
  • مذهبی
  • سبک زندگی
  • موسیقی
  • سلامتی
  • پوست و مو
  • بیوگرافی
  • 6 روش موثر جلوگیری از ریزش مو طبیعی + 8 درمان instagram آشپزی آموزش بازی قدیمی و سنتی آموزش پیتزا مخلوط دلبر آموزش پیتزا مخلوط دلبر / پیتزا مخلوط ایتالیایی آهنگ احادیث و سخنان افزایش فالوور اینستاگرام امام حسین انواع روش های رایگان کسب درآمد از اینستاگرام اینستاگرام بازی بیوگرافی تکنولوژی جذابیت جلوگیری از ریزش مو جملات زیبای تبریک عید سعید غدیرخم 1401 خودرو خودرو شیائومی خودروی برقی هوشمند شیائومی آماده عرضه شد + عکس دانلود مداحی جدید محرم دهان و دندان ریزش مو زیبایی سبک زندگی سرگرمی سلامتی شعر شیائومی عکس تبریک عید غدیرخم عید سعید غدیرخم فالوور رایگان مداحی مذهبی معرفی 10 بازی های قدیمی و سنتی جذاب موسیقی پوست پوست و مو پیام تبریک عید سعید غدیرخم 1401 پیتزا پیتزا ایتالیایی کسب درآمد از اینستاگرام کسب و کار گردشگری


    پرسش و پاسخ همنوعان