نسیم سحر

جدید ترین مطالب
بخش بایگانی

آخرین ارسالی های انجمن

وبگردی

خرید آنلاین با کد تخفیف جدید دیجی کالا می مارکت شاپ

کد تخفیف خرید لباس

کد تخفیف خرید لباس

کد تخفیف خرید کالای دیجیتال

خرید کفش با کد تخفیف

 

سيد عبد الله بن سيد محمد رضا شبر تفسير الوجيز شبر

محل تولد: نجف 
تاريخ تولد: 1188 ق 
تاریخ وفات: 1242 ق 
استادان: سيد محسن اعرجى‏ ، شيخ کاشف الغطاء، ميرزاى قمى، صاحب رياض، ميرزا مهدى شهرستانى‏ و ...  

 
شاگردان: شيخ اسماعيل و شيخ مهدى‏ و ... 

معرفي تفسير:
سبک اين تفسير بسيار ساده و روان مى‏ باشد، پس از ذکر هر آيه توضيح مختصرى در فهم و پيام آيه مى آيد، از اين جهت مى‏ توان آن را با تفسير جلالين مقايسه کرد. افزون بر اينکه برخى توضيحات تاريخى و علوم قرآنى مفسر بسيار جالب و قابل توجه براى همگان است در اين تفسير جمع بين دقت نظر و اداء معنى و ايجاز شده است، براى متخصصين مفيد است چون به ايجاز مطالب زيادى را مطرح کرده و با دقت و تأمل مى‏توان به آن رسيد و براى مبتدئين مفيد است چون با روشى آسان امّا تحليلى مطالب را عرضه مى‏ دارد.

دکتر حامد حفنى مى‏ نويسد: در مقايسه اين تفسير با تفسير جلالين، در ابتداى سوره حمد، مشاهده مى‏ کنيد که از لحاظ لغوى و بيان معانى« الله»،« الرحمن» و« الرحيم»، تفسير شبر، از قوت بيشترى برخوردار است.

روش تفسير :
در اين تفسير ضمن رعايت جلوه روائى، در شرح و تفسير آيات از روش تفسير قرآن به قرآن نيز بهره برده است.( مانند ص 39 سوره حمد ذيل آيه 5 و 7). ذکر اسباب النزول آيات نيز مورد توجه بوده و در موارد لزوم به آن مى‏ پردازد.( مانند ص 61 ذيل آيه 143 سوره بقره).

ايجاز در بيان مطالب، سبب نشده که مفسر، نظرى به ديدگاهها و اقوال ديگر نداشته باشد و هر از گاهى به ذکر آن مى‏ پردازد.( مانند ص 61 ذيل آيه 143 سوره بقره).

مفسر محترم، متعرض قرائات شده و در پاورقى کتاب به آنها اشاره دارد، در حقيقت در تفسير خود، قرائت امام حفص و قرائت غير او را بيان کرده است.

ويژگي اين تفسير :
 
1) شيوه بيان که متناسب مبتدى و متخصص مى‏ باشد.

2) در عين اختصار شامل بخشهاى مهم از مطالب تفسيرى از قبيل قراءات، شأن نزول، روايات و مباحث لغوى و بيانى و تفسير قرآن به قرآن مى‏ باشد.

تفسير الوجيز( الصغير) داراى 18000 سطر است و مؤلف آن را در چهارم جمادى اولى 1239 ه. ق به پايان برده است و آن کوچک‏ترين تفسير مؤلف است که از دو تفسير الکبير( صفوة التفاسير) و الوسيط( الجوهر الثمين فى تفسير القرآن) او تلخيص شده و در يک مجلد به زبان عربى و شيوه روايى مى‏باشد. اين تفسير شامل تمام قرآن مى‏باشد که به شيوه مزجى نوشته شده است. 

آثار مفسر بيش از هفتاد عنوان اثر از وى بر جاى مانده است از جمله:

1- حق اليقين فى معرفة اصول الدين‏
2- الانوار اللامعة فى شرح الجامعه( شرح زيارت جامعه)
3- جامع المعارف و الاحکام( 14 جلد، از جوامع بزرگ حديث شيعه که احاديث اعتقادى، فقهى، اخلاقى و... را دسته بندى نموده است.)
4- مصابيح الانوار فى حل مشکلات الاخبار
5- مصباح الظلام فى شرح مفاتيح شرايع الاسلام‏
6- جامع المقال فى معرفة الرواة و الرجال و خلاصه آن.

و کتاب هاى ديگر در اخلاق، نجوم، ترجمه نهج البلاغه و ترجمه دعاها و خطبه‏ها، و اصول‏ رحوم عبد الله شبر داراى چهار نوع تفسير بوده که بدين ترتيب مى ‏باشد:

1- صفوة التفاسير: اين تفسير داراى 62000 سطر مى‏ باشد در دو مجلد بزرگ به زبان عربى و شيوه روايى دارد و به مباحث ديگر کمتر مى‏ پردازد، مجلد اول از سوره حمد تا سوره يوسف و مجلد دوم از سوره رعد تا پايان قرآن کريم را در بردارد. نسخه عصر مؤلف از مجلد دوم در کتابخانه آيت الله مرعشى نجفى در قم موجود است.

2- الجوهر الثمين فى تفسير القرآن المبين: تفسير وسيط مؤلف مى‏ باشد، در دو جلد بزرگ، جلد اول تا سوره اسراء و جلد دوم آن از سوره اسراء تا آخر قرآن کريم است و بيش از 34000 سطر است. صاحب الذريعة مى‏ فرمايد:« من نسخه خطى آن را که به خط خود سيّد بود نزد نوه او سيد محمد بن على بن الحسين بن مؤلف ديده ‏ام و جلد اول آن در 18 صفر 1239 هجرى و جلد دوم آن در 19 ربيع الاول 1239 هجرى قمرى به اتمام رسيده است.»

3- تفسير الوجيز: تفسير مورد بحث در مقاله.

 


4- قصص الانبياء: اين تفسير در يک مجلد به زبان عربى است و در آن آيات مربوط به داستان هاى پيامبران گردآورى شده سپس روايات و اخبار رسيده از ائمه« عليهم السلام» را ذيل هر آيه ذکر و تفسير نموده است‏ .

نسیم سحر دات آی آر

تعجیل در ظهور آقا امام زمان عج صلوات

کد تخفیف خرید لباس

کد تخفیف خرید لباس

کد تخفیف خرید کالای دیجیتال

خرید کفش با کد تخفیف

 

مطالب مرتبط

تظرات ارسال شده

کد امنیتی رفرش

همنوعان

  • سرگرمی
  • مذهبی
  • سبک زندگی
  • موسیقی
  • سلامتی
  • پوست و مو
  • بیوگرافی
  • 6 روش موثر جلوگیری از ریزش مو طبیعی + 8 درمان instagram آشپزی آموزش بازی قدیمی و سنتی آموزش پیتزا مخلوط دلبر آموزش پیتزا مخلوط دلبر / پیتزا مخلوط ایتالیایی آهنگ احادیث و سخنان افزایش فالوور اینستاگرام امام حسین انواع روش های رایگان کسب درآمد از اینستاگرام اینستاگرام بازی بیوگرافی تکنولوژی جذابیت جلوگیری از ریزش مو جملات زیبای تبریک عید سعید غدیرخم 1401 خودرو خودرو شیائومی خودروی برقی هوشمند شیائومی آماده عرضه شد + عکس دانلود مداحی جدید محرم دهان و دندان ریزش مو زیبایی سبک زندگی سرگرمی سلامتی شعر شیائومی عکس تبریک عید غدیرخم عید سعید غدیرخم فالوور رایگان مداحی مذهبی معرفی 10 بازی های قدیمی و سنتی جذاب موسیقی پوست پوست و مو پیام تبریک عید سعید غدیرخم 1401 پیتزا پیتزا ایتالیایی کسب درآمد از اینستاگرام کسب و کار گردشگری


    پرسش و پاسخ همنوعان